İzmir’de Sefarad Mimarisi ve Sinagogları - Mine Tanaç Zeren - Yalın Yayıncılık

%
15
İNDİRİM
9789944313780
%
15
İndirim
50.00 TL
42.50 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

İzmir’de Sefarad Mimarisi ve Sinagogları - Mine Tanaç Zeren - Yalın Yayıncılık

Kozmopolit bir liman kenti olan Osmanlı dönemi İzmiri; 15. Yüzyıldan itibaren, Sefarad yoğun bir Yahudi Cemaatine de ev sahipliği yapmıştır. Bu süreçte, Yahudiler İspanyadan getirdikleri kültürleri, yaşam biçimleri ve mimari eserleri ile kentte izler bırakmışlardır. Bu çalışma kapsamında, Yahudi Cemaatinin o dönemki yaşantısı ve mimari anlayışı; kent ölçeğinde mahalle örgütlenmesi, tekil yapı ölçeğinde Sinagog ve konut (Kortijolar) mimarisi üzerinden tariflenmektedir.

Burada okuyucuları ile buluşmakta olan bu kitap İzmir kenti Yahudi cemaatlerinin tarih içinde dönüşümlerini ve bunların mimariye yansımaları üzerine odaklanmaktadır. DR. Mine Tanaçın bu araştırması İzmirin kültürel mozaiği içinde önemli bir unsur olan bu etnik ve dini grubun kent tarihi çerçevesinde gelişimini ayrıntılı olarak ve özgün bir akademik çalışmanın sonuçlarını geniş kitleler ile paylaşarak sunmaktadır.

Mine Tanaç bilimsel araştırmalarına dayandırıp ele aldığı bu kitabında bir alt kültür olarak sefarad sisteminin sinagog mimarisi açısından anlamını ve dışa vuruşunu inceleyerek oldukça önemli bir denemeyi yapıtlaştırmıştır.

Sayfa:
320 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x20.00 cm
Basım Yılı:
Nisan 2010
Barkod:
9789944313780