%
19
İNDİRİM

Klasik Türk Şiiri Gazellerinde Leyla - Nazire Erbay - Fenomen Yayıncılık

İNDİRİMLİ
9786054370719
%
19
İNDİRİM
54.00 TL
43.74 TL
Bu ürün temin edilebilir,
temin süresi 3 - 7 iş günüdür.

Bu ürünü kredi kartı, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz. 100,00 TL ve üzeri siparişlerinizde Kargo Ücretsiz.

Kapıda ödemeli siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin +7,00 TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

+

Güzel sanatlar, insana ait olan kalbi ve zihni dünyanın muhtelif vasıtalarla dışa vurumunu sağlar. Güzel sanatların bütün dallarından insanın kendini ifade etme araçlardan biri, belki de en önemlisi edebiyattır. Edebi metinler, tür ve metot farketmeden, ilk defa ortaya çıktığından beri varlığını anlamlandırma çabası içindeki insan için vazgeçilmez ifade yollarından biri haline gelmiştir. Kültür ve medeniyet ayırımına girmeden bakıldığında oluşturulan metinlerin, insanın ‘kendine dair’ olanları yansıttığı ilk yapılacak tespitlerdendir. Bununla beraber her kültürün belli öğretileri ihtiva eden, farklı tür ve nitelikte eserlerinin varlığı muhakkaktır. İnandığını, öğrendiğini, düşündüğünü ya da yaşadığını okurla paylaşmaya her dönemde hazır olan hatta bunu görev bilen sanatkâr, ilk önce, içinden çıktığı topluma belki de bütün insanlığa mesaj niteliğindeki ifadelerini, üslubundaki farklılıkları kullanarak aktarmayı tercih eder. Muhtelif anlatım vasıtalarını kullanarak ortaya çıkarılan eserlerde türler arasında olduğu kadar benzer metinler arasında da alışverişler söz konusu olabilmektedir. Bahsedilen alışverişin belli sıklıkta ve düzende olması kabul edilebilir hatta üzerinde değerlendirme yapmak için uygun görülürken, bu durum eleştiri konusu da olmamaktadır.

Bir medeniyetin bireyleri olarak kadim kültürden gelen metinlerin içinde kendine ait olanı anlatan ecdad, maddi ve manevi hallerine dair söyleyeceklerini Leyla vü Mecnun mesnevileri gibi aşka dair metinlerle de anlatmaya çalışmışlardır. Bu mesnevi, Leyla vü Mecnun, yüzyıllardır yazıldıkları dönemlerin bazı dil ve anlatım özelliklerini de içinde barındırarak tekrar tekrar kaleme alınmış ve öyle ki hala alınmaktadır. Aynı şekilde mesnevinin ilgi çeken olay örgüsü ve kahramanları klasik Türk şiirinin temel nazım şekli olan gazelin de yüzyıllarca en önemli konularından biri haline gelmiştir.

Bu çalışmada incelemeye tabi tutulan 42 divanın gazellerindeki, ‘Leyla’ -Leyla vü Mecnun mesnevisi içinde yer alan kadın kahraman- üzerine bir tarama yapılmıştır. Bu divanlardaki Leyla’nın geçtiği bütün beyitlerin her biri esere alınmaya çalışılmıştır. Yapılageldiği gibi şairlerin gazellerinde kendilerini Mecnunluk iddiasıyla ifade etmelerini ya da Mecnun’un mesnevilerdeki ‘hal’lerine dair çözümleme yapmak tercih edilmemiştir. Sanatkârların Leyla’yı şiirlerinde geleneğin getirisi ya da şahsi tercihleri doğrultusunda yüzyıllar boyunca hangi ‘anlam birlikleriyle’ ve ‘nasıl’ kullanıldığı, Leyla’nın gazellerdeki ele alınışındaki yüzyıllara göre varsa değişim veya sıklık, kadın olarak Leyla’nın gazellerdeki durumu, bunun sosyal anlamı ön plana çıkarılarak bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada aşk kavramı ile özdeş konu bütünlüğü içinde ele alınan Leyla’nın varlığının her şairin gazelinde farklılık arz edeceği düşüncesiyle, bir kimlik olarak ya da mazmunların çağrıştırdıklarıyla Leyla, gazellerdeki beyitlerde benzer nitelikte tekrarlansa da çalışmaya alınarak incelemeye tabi tutulmuştur.

Bu divanlardaki gazellerde araştırmaya konu olan bütün gazel beyitlerindeki ilk dikkat, şiir-şair-dönem-anlam arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ayrıca sanatkârların sadece bu isim ya da kahraman üzerinden aynı divanda onlarca beyit söylemelerinin ya da tam tersi Leyla’ya dikkat çekici oranda ilgisiz kalmaları üzerine değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Kısaca şairlerin Leyla’yı zamanın durdurulamayan akışıyla beraber artarak ya da azalarak gazellerinde anlama dayalı olarak ele almalarındaki sebepleri, bir şairin diğer şairlerle aynılıkları ya da farklılıkları beyitlerdeki varlık sebepleri içinde incelenmiştir. Şairlerin eserde metinlerden yola çıkılarak, şaire ve döneme göre bir Leyla sorgulaması yapılmıştır.

Marka:
Fenomen Yayıncılık
Yazar:
Nazire Erbay
Sayfa:
220 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
17.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Ocak 2019

Hiç mesaj bulunmadı

Yorum Yap
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 43.74 TL 43.74 TL
50.00 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 43.74 TL 43.74 TL
100 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 43.74 TL 43.74 TL
2 Taksit 21.87 TL 43.74 TL

TEK ÇEKİM VE TAKSİTLİ HARCAMALARDA
ÜCRETSİZ +3 TAKSİT İMKANI!..

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 43.74 TL 43.74 TL
200 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.

200TL VE ÜZERİ TAKSİTLİ
HARCAMALARA 2 +3 TAKSİT FIRSATI

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 43.74 TL 43.74 TL
2 Taksit 21.87 TL 43.74 TL
3 Taksit 15.16 TL 45.49 TL

200TL VE ÜZERİ TAKSİTLİ ALIŞVERİŞLERDE
2 +3 TAKSİT İMKANINI KAÇIRMA!..

Ödeme Türü Toplam Tutar
Diğer Kredi Kartları 43.74 TL
Havale / Eft 43.74 TL
Posta Çeki 43.74 TL
Kapıda Ödeme 50.74 TL

Kapıda ödemeli siparişlerde +7,00TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

Kampanyalı taksitler koyu renk ile gösterilmektedir.

Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 10 TL ve üzerinde olmalıdır.

Paraf, World ve Maximum'a kredi kartlarına özel vade farksız 2 Taksit İmkanı.

Bonus Kredi Kartları: Garanti Bankası, TEB, ŞekerBank, ING Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Burgan Bank, A Bank, Fibabanka ve Bonus Logolu Kredi Kartları.

Maximum Kredi Kartları: Maximum Kart, Maximum Logolu Ziraat Bankası Kredi Kartları.

Paraf Kredi Kartları: Paraf Logolu Halk Bankası Kredi Kartları.

Worldcard Kredi Kartları: TEB, AnadoluBank ve VakıfBank Kredi Kartlarıda WorldCard özelliklerine sahiptir.

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Ürünler