Latmos / From The Peaks to The Bank of Lake Bafa Rock Paintings, Traces of Ancient Life - Dorukların

%
20
İNDİRİM
9786055940508
%
20
İndirim
158.00 TL
126.40 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Latmos / From The Peaks to The Bank of Lake Bafa Rock Paintings, Traces of Ancient Life - Dorukların

Doruklarından Bafa Kıyısına
Latmos
Kaya Resimleri, Antİk Yaşam İzleri

Beşparmak (Latmos) Dağları, tarihin erken evrelerinden itibaren kutsal yer kabul edilmiştir. Kuzeydeki Büyük Menderes Vadisi’nin önünde devasa bir doğal anıt gibi yükselen gnays kayalıklarının oluşturduğu Beşparmak Dağları geçit vermez bir kale gibidir. Dağın bu aşılmaz görünümü tarihin eski zamanlarından günümüze ona atfedilen kutsallığın en önemli kaynağı olmalıdır. Prehistorik devirlerde bu dağların, yağmur ve havanın bereketini koruyan bir güçe, tanrıya ev sahipliği yaptığına inanılıyordu. Dağın doruklarını oluşturan zirve, bu yüce yaratıcı gücün tahtıydı. Tanrının bu görkemli tepeden gönderdiği esintilerve yağmurlar ovalara bereket sağlıyordu. Neolitik Çağ’ın sonlarından itibaren coğrafyaya bu kutsal imgeyi yakıştıran insanoğlunun torunları için de Beşparmak Dağları bin yıllar boyunca kutsal kalmayı sürdürdü. Hitit Çağı’nda bu dağın eteklerine çizilen Luwi hiyeroglif yazıtlı betimler bu geleneğin izleri olsa gerek. Antik Çağ insanının, dağın zirvesine bu sefer de bir başka tanrının, Zeus’un tahtını kondurmuş olması tesadüf değildir. Orta Çağ’da Hıristiyan inancının birçok dinsel mekânına ev sahipliği yapan Beşparmak Dağları’nda, MS.10. yüzyıla kadar izi sürülen yağmur duası ritüelleri on bin yıllık bir kültürel gen aktarımından başka ne olabilir ki? Antik Çağ yazılı kaynaklarında bu dağların ismi Latmos’tu. Bu çağda dağın eteklerine kurulan kente de aynı isim verildi. Latmos’un devamı ise Latmos kenarındaki Herakleia anlamına gelen Herakleia Latmos’tu. Herakleia Latmos kentinin yaslandığı Beşparmak Dağları’nın yüksek kesimlerinde tespit edilen kaya resimleri MÖ. 6. bin yılın yarı göçebe kültüründen bugüne kalan izlerdir. Bu resimler sayesinde Latmos Herakleiası’nın bulunduğu coğrafyada kültür tarihinin başlangıcı Geç Neolitik Çağ’a kadar indirilmiştir. Son yapılan araştırmalarda bu ilginç veriler Latmos Herakleiası kadar Batı Anadolu tarihinde de yepyeni ufuklar açmıştır.

Doruklarından Bafa Gölü kıyısına, Geç Neolitik Çağ’dan günümüze uzanan yaşam izleri, gizemli Latmos’un dünyada tek olma ayrıcalığıdır; bu izlerde yola çıkmak, keyifli, unutulmaz, sorumluluk yükleyen eşsiz bir deneyimdir. Ege Denizi’nin küçük körfezini (günümüzde Bafa Gölü) gören ayrıcalıklı zor coğrafyasında, bir anıt gibi göğe yükselen Latmos’da insan üstü çabayla yaşam kuran halklar, dünyanın en ayrıcalıklı mirasını armağan etmişlerdir. Bu dünya mirasını sahiplenip, koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak günümüz coğrafyasında yaşayanların elindedir.

From The Peaks To The Bank Of Lake Bafa
Latmos
Rock Paintings, Traces Of Ancient Life

Regarded as a sacred area since the earliest stages of history, the Beşparmak Mountains (Mount Latmos) resemble an impassable fortress that is composed of gneiss rock formations rising like a natural monument before the Büyük Menderes Valley. This impassable appearance of the mountain must be the most important source of the sacredness that is attributed to it since prehistoric times. During prehistoric times, these mountains were believed to host a god, a power who preserved the plenty of rain and weather. The peak of the mountain was the throne of this supreme creative power. The breeze and rain, sent by the god from this magnificent peak, brought abundance to the plains. Beşparmak Mountains remained sacred for thousands of years, even for the descendants of the people who associated this region with this sacred image since the end of the Neolithic Period. The Luwian hieroglyphs inscribed at the foothills of this mountain during the Hittite Period must have been the traces of this tradition. Neither, it is a coincidence that ancient people placed the throne of another god, Zeus, at the peak of this mountain. The rain prayers, which can be traced back as far as the 10th century AD, must undoubtedly be a 10.000-year cultural transfer in the Beşparmak Mountains, which has hosted numerous religious spaces of the

Marka:
Sayfa:
192 Sayfa
Kağıt:
Kuşe Kağıt
Boyut:
16.00x15.00 cm
Basım Yılı:
Eylül 2021
Barkod:
9786055940508