Şarkın Büyük Şeyhi Şeyh Ali Sebti Palevi ve Şeyhü’ş Şüyuh Risalesi

%
40
İNDİRİM
9786257580342
%
40
İndirim
60.00 TL
36.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Şarkın Büyük Şeyhi Şeyh Ali Sebti Palevi ve Şeyhü’ş Şüyuh Risalesi

Elinizdeki eser; Gavsül Muhakkikin, Kutbül Arifin, Nakşibendî Halidî Palevî Tarikatının mürşidi, gizli ve aşikâr sırrı ilahiyeye vakıf, ilim ve bilgi sahibi, doğru yolu gösteren, irşad şeyhi, velayat ve keramet sahibi, Diyarbekir Fetva Emini ve Diyarbekir Ulu Camii baş müderrisi olan Şeyh Ali Sebtî Efendi’nin hayatı ve kendi yazdığı risalesinin tercümesidir.

Çalışmanın ilk kısmında; Mevlânâ Halid-i Bağdadînin arzusuyla irşad amacıyla Elazığ Paluya yerleşerek yetiştirdiği talebeleri ve halifeleri ile Nakşî-Halidî tarikatının ilk öncüsü olan Şeyh Seyyid Ali Sebtî Amidî summe Palevî el-Halidî el-Müceddidî en-Nakşibendî es-Safevî ile alakalı elimizdeki bilgi belge ve malumatlarla kapsamlı bir araştırma yapmaya gayret edilerek hayatı ile irşat faaliyetleri anlatılmış ve ayrıca Palevî dergahında postnişin olmuş şeyhler ve Palevî meşayıhlarından birkaç portre ele alınmıştır.

Eserin ikinci kısmı ise Şeyh Ali Sebtî Efendi’nin şer’i ilimler, tasavvuf, ahlak, hadis, tefsir, içtimai konular ile birçok nasihatten meydana getirerek kendi hattı destiyle Arapça yazmış olduğu risalesinin Türkçe tercümesidir.

İlk kez yayınlanmakta olan bu risale son derece mühim bir eserdir. Büyük İslam alimi Şeyh Ali Sebtî, risalesini; ilim, hikmet, marifet, arif, talep ve tahsili farz olan ilmin ne olduğunun izahı, tevhid, tefrit (dünyadan ayrılıp Allah’la meşgul olma), tecrit, bazı âyetlerin tasavvufi tefsiri, niyet, ihlas ve müminlerin özellikleri gibi konular, fıkhî ve tasavvufi bir yaklaşımla ve büyük mutasavvıflardan ve imam olan âlimlerden nakillerle yazarak meydana getirmiştir. Bu güzide eserde, sofilerin çok önem verdiği helal kazanma ve helal lokma yeme prensibi de genişçe ele alınmıştır.

Bu eserle bir kul, buluğ çağından vefat edinceye kadar, her hal ve durumda Yüce Allah’a güzelce kulluk yapacağını öğrenebilir.

Sayfa:
448 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.50x23.50 cm
Basım Yılı:
Eylül 2021
Barkod:
9786257580342