Kur’an’a Göre İmsak Vakti - Abdullah Acar - Hikmetevi Yayınları

%
25
İNDİRİM
9786257756303
%
25
İndirim
16.00 TL
12.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Ürün Açıklaması

Elinizdeki bu kitap, Türkiyede son yıllarda tartışma konusu yapılan imsak vakitlerinde, doğruya en yakın görüşü; oruç ayetininicazı, yani dizilişi ve onda tercih edilen kelimeler üzerinden tespit edebilmek için hazırlanmış olup astronomi ilminin verilerinden kısmen istifade edilmiştir. Mesela, aynı ayet içinde her ikisi de …kadar manasına gelen edatlardanhattanın orucun başlangıcı için, ilânın ise bitişi için kullanılması ile diğer kelimelerin tercih edilme sebepleri araştırılmaya çalışılmıştır.

Aslında, bir dilden diğer dile yapılan tercümeler aslî dildeki vurguyu ve kastedilmek istenenihedef dile tam olarak yansıtamamaktadır. Bu sebeple oruç ayetinin basit bir şekilde tercüme edilerek doğru sonuca ulaşılabilmesi de mümkün gözükmemektedir. Ancak tercümelere yansıtılamayan bu inceliklerin uygulamalara yansıtıldığı tespit edilmiştir.

Özetle, imsak başlangıcını bildiren ayetin manasının, …şafağın söküşünü gözünüzle görünceye kadar ya da çatlayıncaya kadar yiyin manasında olmadığı, aksine …şafağın söküşünü,uzun ve yorucu araştırma, inceleme, gözlem gibi çok ince detaylarıyla tespit ettiğiniz ilk anda yeme-içmeyi bırakın şeklinde anlaşılmasının doğruya en yakın uygulamaolacağı sonucuna varılmıştır. Şimdilik bu uygulama da astronomik tan dakikasını başlangıç vakti olarak esas alan Diyanet İşleri Başkanlığının ilan ettiği vakitlerde görülmektedir.

Marka:
Hikmetevi Yayınları
Yazar:
Abdullah Acar
Sayfa:
136 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Mart 2021