Mengelenin Kafatası - Thomas Keenan - Açılım Kitap

%
40
İNDİRİM
9789944105637
%
40
İndirim
30.00 TL
18.00 TL
5 adet stokta Hızlı Gönderi!
MarkaAçılım Kitap YazarThomas Keenan
Ödeme Bilgisi

Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.

Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Mengelenin Kafatası - Thomas Keenan - Açılım Kitap

İkinci Dünya Savaşı sonunda, kötü şöhretli iki Nazi subayı farklı şekillerde ortaya çıkarıldı. Adolf Eichmannın 1960ta Kudüste yargılanması, insan hakları ihlalleri davalarında tanıklık çağını başlattı. Josef Mengele Almanyadan kaçtı ve hayatını Arjantinde saklanarak sürdürdü. Mengelenin bedeni 1985teki ölümünden sonra, Brezilyadaki bir morgun muayene masası üzerinde adli tıp ekibi tarafından kimliklendirildi. Bu kitap, insan hakları konusunda nesnenin ortaya çıkışını, takdim edilme koşullarını ve şeylerin konuşmasını yorumlarken başvurulan estetik faaliyetleri araştırıyor.

Bu ilgi çekici çalışmada, Thomas Keenan ve Eyal Weizman, insan hakları siyasetinin, insan kalıntılarını fotoğraf fotoğrafları insan kalıntıları gibi ele alan bilim insanları tarafından nasıl dönüştürül düğünü gösteriyor. Hassas bir negatif gibi, insan yaşamının tüm ayrıntılarına maruz kalan kemiklerin konuşması sağlanmıştı. Artık kurbanlar ve zalimler laboratuvarda yeniden ortaya çıkabilir ve mahkemedeki yerlerini alabilirdi. Adli estetiğin ortaya çıkışı konuşkan nesnenin ortaya çıkışıdır. Bu konuşan nesne tanık konumunu işgal eder ve böylece adalet bahsinde yepyeni bir sayfa açar. Bu etkileyici kitap, bizi olguların nasıl inşa edildiğini yeniden ele almaya sevk ederek, düşüncenin önüne yeni ve geniş bir coğrafya sunuyor.

- Beatriz Colomina, Mimari Profesörü, Medya ve Modernite Programı Kurucu Direktörü, Princeton Üniversitesi

Keenan ve Weizman, ölülerin fiziki kalıntılarının ne şekilde konuşturulabileceğini sorar. Tarihsel geçmişin kazılıp çıkarılmasına odaklanmış bu metinde, yazarlar, devlet şiddeti mağdurları için adaletin sağlanması ve faillerinin sorumlu tutulması amacıyla süregiden çalışmalarda çok önemli bir dönüşümü tespit etmekte. İndirgemeci sonuçlardan kaçınarak, adli bilimlerin farz edilen uzmanlığı ve nesnelliği ile birlikte kanıtın doğasını nasıl dönüştürdüğünün, eleştirel bir gözle değerlendirilmesinin önemi üzerinde ısrar ediyorlar.

- Jonathan Crary, Meyer Schapiro Modern Sanat ve Kuram Profesörü, Columbia Üniversitesi

Yazar:
Sayfa:
85 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.00x19.00 cm
Basım Yılı:
2014
Barkod:
9789944105637
Açılım Kitap